Grafika by Olka Grzegorka

Flety, tuby, puzony, trąbki, kornety, saksofony, rogi i rożki, szałamaje, okaryny… „Dęciaki” kojarzyć można z tymi właśnie instrumentami. A w naszym projekcie dęciaki to rodzina fletów i saksofonów. Poza nimi wykorzystane zostaną instrumenty wirtualne. A dzięki współbrzmieniu instrumentów żywych i wirtualnych, przyjrzymy się kształtowaniu estetycznego pola muzyki współczesnej.

W ramach projektu bowiem zostaną przygotowane i przedstawione online dwa recitale artysty-instrumentalisty, Marcina Steczkowskiego. Na każdy zamieszczony na YouTube recital składać się będą utwory skomponowane przez tego artystę w ciągu ostatnich 2 lat. Podczas recitali będzie można usłyszeć brzmienie instrumentów takich jak: saksofon sopranowy, altowy, tenorowy oraz flety ukraińskie zwane sopiłkami. Ponieważ kompozycje zawierają w sobie również elementy muzyki elektronicznej granej na wirtualnych instrumentach, będzie to swoiste połączenie świata starożytnego z nowoczesnym. Warto wspomnieć, iż instrumenty wybrane do nagrań przynależą do początku i końca historii instrumentów: flet uważany jest za pierwszy w dziejach instrument dęty, a saksofon za ostatni skonstruowany przez człowieka. W wieku XX i XXI instrumenty są ulepszane, powstają ich elektryczne i elektroniczne wersje, ale nie skonstruowano nic radykalnie nowego.

Ukazana w recitalach rola instrumentów dętych w budowaniu brzmienia utworu sprzyja rozwojowi wrażliwości muzycznej odbiorców, pomóc może w kształtowaniu gustu muzycznego. Ważnym jakościowym skutkiem realizacji projektu będzie przedstawienie w przestrzeni publicznej – w tym wypadku w cyberprzestrzeni – nagrań, które posłużyć mogą kształtowaniu wrażliwości muzycznej odbiorców oraz ukazaniu nowych perspektyw w budowaniu przestrzeni dźwiękowej z wykorzystaniem technologii cyfrowych i analogowych. Pojedynczy projekt nie przezwycięży dominacji muzyki rozrywkowej na rynku, natomiast pomoże ukazać muzykę instrumentalną, trudną zazwyczaj w odbiorze, jako wartościową i atrakcyjną dla współczesnych odbiorców.

Marcin Steczkowski, fot. Archiwum Fundacji WSPAK
Marcin Steczkowski, fot. Archiwum Fundacji WSPAK

Artystyczny z natury projekt ma także na celu poszerzenie wiedzy muzycznej odbiorców. Wydarzenia towarzyszące trwającym ok. 30-40 minut recitalom to mini-wykłady (ok. 15 minut), podczas których Marcin Steczkowski wyjaśni specyfikę brzmienia instrumentów dętych (sopiłek i saksofonów) w różnych warunkach studyjnych i z wykorzystaniem różnych mikrofonów. Premiera recitali wraz z wykładami – 15 grudnia 2022 roku. Zapraszamy!

Artystyczno-edukacyjny projekt „Z dęciakami za pan brat” koordynowany przez Fundację WSPAK, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *